Deutsche Finnsegler-Vereinigung e.V. (DFSV e.V.) - FinnTeamGermany

Adress : Natruper Str. 97
Stad : Osnabrück
Postnummer : 49076
Land : Germany
Web : www.finnwelle.de
E-post : uwe.barthel@finnwelle.de
Mobiltelefon : +49 172 2182306
Båtklasser : Finn
Datum Tävling Båtklass Land Faktor No. of Races
24.3.2017 - 1.4.2017 1701 Trofeo SAR Trofeo SAR ESP 2,40 9
8.4.2017 - 9.4.2017 1702 Frühjahrscup Müggelsee Frühjahrscup Müggelsee GER 1,05 3
8.4.2017 - 9.4.2017 Frühjahrscup 2017 Finn GER 1,05 3
15.4.2017 - 16.4.2017 1703 Osterregatta Rastatt Osterregatta Rastatt GER 1,00 5
22.4.2017 - 23.4.2017 1704 Ammerländer Friesen Finn-Cup Ammerländer Friesen Cup GER 1,15 4
23.4.2017 - 30.4.2017 1705 ISAF Sailing World Cup Hyeres (SWC) ISAF Sailing World Cup Hyeres (SWC) FRA 2,60 0
23.4.2017 - 30.4.2017 World Cup Series | Hyères 2017 Finn FRA 2,60 10
29.4.2017 - 30.4.2017 1707 Allianz-Cup Immenstaad/Bodensee Allianz-Cup Immenstaad/Bodensee GER 1,00 2
29.4.2017 - 1.5.2017 1706 Nesselblatt Steinhude Nesselblatt Steinhude GER 1,35 6
29.4.2017 - 30.4.2017 Allianz-Cup 2017 Finn GER 1,00 2
5.5.2017 - 13.5.2017 1708 Europameisterschaft Marseille Europameisterschaft Marseille FRA 2,80 10
6.5.2017 - 7.5.2017 1709 Silberschäkel Regatta Wörth Silberschäkel Regatta Wörth GER 1,00 5
6.5.2017 - 7.5.2017 1711 Finn-Cup Pouch Finn-Cup Pouch GER 1,00 3
6.5.2017 - 7.5.2017 1710 Einhand Dümmer Westmeisterschaft Einhand Dümmer Westmeisterschaft GER 1,15 4
13.5.2017 - 14.5.2017 1712 Jever-Krombach-Cup Jever-Krombach-Cup GER 1,10 4
20.5.2017 - 21.5.2017 1713 Pfalz Open Eicher See Pfalz Open Eicher See GER 1,00 3
20.5.2017 - 21.5.2017 1714 Landesmeisterschaft Thüringen Bleilochtalsperre Landesmeisterschaft Thüringen Bleilochtalsperre GER 1,00 4
20.5.2017 - 21.5.2017 1715 MRSV Finn Cup Starnberger See MRSV Finn Cup Starnberger See GER 1,05 4
20.5.2017 - 21.5.2017 Starnberger Finn Finn GER 1,05 4
27.5.2017 - 28.5.2017 1716 Frühjahrsregatta Ratzeburger See Frühjahrsregatta Ratzeburger See GER 1,05 4
3.6.2017 - 4.6.2017 1717 Pfingstregatta Eching Ammersee Pfingstregatta Eching Ammersee GER 1,00 4
4.6.2017 - 11.6.2017 1718 Sailing World Cup Finale Sailing World Cup Finale ESP 3,00 0
10.6.2017 - 11.6.2017 1719 IMCI Rursee Finn Trophy IMCI Rursee Finn Trophy GER 1,00 4
17.6.2017 - 18.6.2017 1720 Finn-Fight Waging Dr.A.Balthasar Finn-Fight Waging Dr.A.Balthasar GER 1,10 3
17.6.2017 - 18.6.2017 1721 Pirker Finntage Pirker Finntage GER 1,05 3
21.6.2017 - 25.6.2017 Kieler Woche 2017 Finn M GER 2,40 9
1.7.2017 - 2.7.2017 1723 Brandenburgische Meisterschaft Schwielochsee Brandenburgische Meisterschaft Schwielochsee GER 1,10 0
2.7.2017 - 9.7.2017 1724 Warnemünder Woche Warnemünder Woche GER 1,35 5
8.7.2017 - 9.7.2017 1726 Saar-Finn-Cup Bostalsee Saar-Finn-Cup Bostalsee GER 1,05 0
8.7.2017 - 9.7.2017 Regates du Champagne Finn GER 1,00 3
22.7.2017 - 23.7.2017 1727 Bayern Cup Bad Wiessee Südd. Meisterschaft Bayern Cup Bad Wiessee Südd. Meisterschaft GER 1,20 4
29.7.2017 - 30.7.2017 1729 Oberland Pütz Seeshaupt Oberland Pütz Seeshaupt GER 1,00 2
29.7.2017 - 30.7.2017 1728 Sternberger Finn Regatta Sternberger Finn Regatta GER 1,10 3
12.8.2017 - 13.8.2017 1731 Meckatzer Finn-Cup Rottachsee Meckatzer Finn-Cup Rottachsee GER 1,10 3
12.8.2017 - 13.8.2017 1732 Finnregatta Neumünster Nordd. Meisterschaft Finnregatta Neumünster Nordd. Meisterschaft GER 1,05 0
12.8.2017 - 13.8.2017 1730 Rhein in Flammen Rhein in Flammen GER 1,00 4
17.8.2017 - 18.8.2017 1733 Dänische Meisterschaft Dänische Meisterschaft DEN 1,30 3
22.8.2017 - 26.8.2017 1735 Schweizer Meisterschaft Sivaplaner See Schweizer Meisterschaft Sivaplaner See SUI 1,30 0
23.8.2017 - 27.8.2017 IDM Finn-Dinghy - Klasse 2017 Finn GER 1,50 9
1.9.2017 - 10.9.2017 1736 Gold-Cup Balaton Gold-Cup Balaton HUN 3,00 0
2.9.2017 - 3.9.2017 1738 Goldener Finn Pöhl Goldener Finn Pöhl GER 1,00 0
2.9.2017 - 3.9.2017 1737 Lindenblatt Chiemsee Lindenblatt Chiemsee GER 1,15 0
2.9.2017 - 3.9.2017 Lindenblatt Finn GER 1,15 4
9.9.2017 - 10.9.2017 Belgische Meisterschaft Finn BEL 1,10 0
9.9.2017 - 10.9.2017 1740 Westfalenpreis Biggesee Westfalenpreis Biggesee GER 1,05 0
9.9.2017 - 10.9.2017 1739 Untersee-Pokal Reichenau Untersee-Pokal Reichenau GER 1,15 0
15.9.2017 - 17.9.2017 Holländische Meisterschaft Finn NED 1,40 0
16.9.2017 - 17.9.2017 Pokalregatta Schwielochsee Finn GER 1,00 0
16.9.2017 - 17.9.2017 Fäßlas Regatta Altmühlsee Finn GER 1,00 0
16.9.2017 - 17.9.2017 1742 Schwielowsee Potsdamer Einhand-Pokal GER 1,00 1
23.9.2017 - 24.9.2017 Finnregatta Plobsheim Südwest Meisterschaft Finn GER 1,20 0
23.9.2017 - 24.9.2017 Internationale Kehrausregatta Steinhude Finn GER 1,25 0
23.9.2017 - 24.9.2017 Chiemopreis Seebruck Finn GER 1,15 0
30.9.2017 - 1.10.2017 Nebelpokal Berliner Meisterschaft Finn GER 1,20 0
7.10.2017 - 8.10.2017 Dümmer-Finn-Cup Finn GER 1,10 0
7.10.2017 - 8.10.2017 Einhandsegler-Cup Silbersee Finn GER 1,00 0
7.10.2017 - 8.10.2017 Finn-Finale Wörthsee Finn GER 1,05 0
14.10.2017 - 15.10.2017 Nebelwelle Güstrow Finn GER 1,05 0
14.10.2017 - 15.10.2017 Goldener Oktoberpokal Tutzing Finn GER 1,00 0
21.10.2017 - 22.10.2017 Eispokal Tegeler See Finn GER 1,00 0
4.11.2017 - 5.11.2017 Finn-Finale Rupenhorn Finn GER 1,15 0
25.11.2017 - 26.11.2017 Nikolausregatta Töppersee Finn GER 1,00 0
2.12.2017 - 3.12.2017 Eispokal Alster Finn GER 1,00 0
Styrelsemedlemmar
I-1 Ordförande : Barthel Uwe
I - 2. ordförande : Möckel Michael
I - 2: e ordföranden (barn och ungdom) : Budzien André
I - kassör : Straub Herbert
I-Webmaster : Kästner Michael
II - Regionalobmann Süd-West : Guminski Detlev
II - Reginalordförande Väst : Haacks Rainer
II - Regionalordförande nord : Niehusen Carsten
II - Regionkommitté Öst : Hand Uwe
II - Reginalordförande Syd : Straub Herbert
© 2013 ST Software s.r.o. (Version: 1.0.904.0)